Înscrierea în învățământul primar 2021

Informații pentru înscrierea copiilor în învățământul primar în anul școlar 2021-2022

Descrierea unității de învățământ

Școala Gimnazială „Dr. Ioan Mihalyi de Apșa”, situată în centrul municipiului Sighetu-Marmației, reunește, ca instituție, forme de învățământ preșcolar, primar și gimnazial, fiind una dintre cele mai mari unități școlare generale din Maramureșul Istoric.

Informații pentru părinți

Lista elevilor admiși pe formațiuni de studiu în clasa pregătitoare, anul școlar 2021-2022

Rezultatele admiterii elevilor în clasa pregătitoare, anul școlar 2021-2022, etapa I și II

Datele de contact ale școlii

Școala Gimnazială „Dr. Ioan Mihalyi de Apșa” , strada Mihai Viteazu nr. 41, Sighetu-Marmației, cod  435500, Maramureș, tel./ fax.: 0262 311 487, e-mail: scoalamihalyi@gmail.com, website: www.scoalamihalyi.ro

Pentru anul școlar 2021-2022, în cadrul Școlii Gimnaziale „Dr. Ioan Mihalyi de Apșa”, se formează trei clase pregătitoare. Domnii profesori care preiau clasele pregătitoare sunt cadre didactice titulare în școală, sunt absolvenți ai Liceului Pedagogic, au studii universitare de specialitate și vechime la catedră:  prof. înv. primar RADU MIRELA RODICA, prof. înv. primar RUSNAC IULIA și prof. înv. primar ILIEȘ GEORGE CĂLIN.

Se pot înscrie în clasa pregătitoare copiii care împlinesc vârsta de 6 ani pana la 31 august 2021. De asemenea, la solicitarea părinților, se pot înscrie și copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021, inclusiv, dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice atestă pregătirea pentru parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare.

Cursurile Școlii Gimnaziale „Dr. Ioan Mihalyi de Apșa” Sighetu-Marmației sunt în program de dimineața.

Sălile pentru clasa pregătitoare sunt dotate cu mobilier adaptat vârstei copiilor, precum și cu materiale didactice necesare desfășurării activității la clasa pregătitoare.

Se poate opta, la cererea părinților, pentru program prelungit. Copiii vor lua masa de prânz și vor rămâne la școală până la ora 16, unde vor participa la diverse activități, sub supravegherea cadrului didactic.

Școala noastră nu are condiții specifice pentru înscrierea copiilor în clasa pregătitoare, ținându-se cont doar de condițiile generale din metodologie.

Sală de clasă pregătitoare
Serbare clasa pregătitoare
Sala multimedia
Sala de sport
Cabinetul psihologic
Cabinetul medical
Clădirile și curtea școlii
Școala și curtea școlii

Ce vă oferim

• Personal didactic competent și preocupat în permanență de creșterea calității actului educațional;
  • Săli de clasă amenajate adecvat nivelului de vârsta și particularităților individuale ale elevilor;
  • Grija pentru siguranța elevilor (curte închisă, supraveghere video);
  • Lecții integrate și activități interactive susținute în sala multimedia și la biblioteca școlii;
  • Sala de sport modernă;
  • Proiecte și parteneriate educaționale, dar și activități extrașcolare: excursii, drumeții, serbări școlare, activități culturale, competiții sportive;
  • Colaborare atentă și constantă cu părinții;
  • Consiliere psiho-pedagogică;
  • Servicii de logopedie;
  • Cursuri opționale atractive gratuite: limba engleză, baschet, jocuri logice, dans, prietenul meu calculatorul, educație pentru sănătate, micii exploratori și prietenii naturii.

Circumscripția școlară

Străzile și adresele aferente arondate Școlii Gimnaziale „Dr. Ioan Mihalyi de Apșa” sunt: 1 Mai – cartier, Alexandru Ivasiuc + blocuri, Basarabiei, Bradului, Cloșca, Constructorului – cartier, Crișan, Dr. Pop Victor, Gării, Gheorghe Bilașcu, Horia, Iuliu Maniu, Mihai Viteazu, Mihail Kogălniceanu, Nicolae Titulescu, Nicolae Grigorescu, Octavian Goga, Pescarilor, Pintea Viteazu, Plevnei, Primăverii, Rodnei, Tisei, Traian, Vasile Alecsandri.

Metodologia și calendarul înscrierii în învățământul primar pentru anul școlar 2021-2022

Informații pentru părinți